Розділ: Світ

November 18th, 2019 by Vworld

Грузинські спецпризначенці розблокували будівлю грузинського парламенту, заблоковану раніше учасниками акції з вимогою відставки уряду і проведення в країні позачергових виборів на пропорційній основі.

Демонстрації в Тбілісі почалися після того, як 14 листопада парламентська більшість владної партії «Грузинська мрія» проголосувала проти поправки про перехід на вибори за партійними списками замість змішаної пропорційно-мажоритарної моделі.

Як повідомляє кореспондент Радіо Свобода, 18 листопада після закінчення 30-хвилинного ультиматуму учасникам акції з блокування будівлі парламенту, кілька підрозділів частин спецпризначення МВС почали операцію з витіснення опозиціонерів із вулиць навколо парламенту.

 

Вишикувавшись у щільні ряди, спецпризначенці штовхали щитами пікетувальників, які раніше оточили парламент і блокували всі входи в будівлю законодавчого органу на знак протесту проти відмови владної партії від проведення виборів за партійними списками вже в 2020 році.

Поступово спецпризначенці очистили всі вулиці, розблокували входи до парламенту і звільнили від наметового містечка центральний проспект Руставелі.

Силовики застосували водомети і затримали близько двох десятків учасників акції, в тому числі лідера опозиційної партії «Гірчі» Зураба Джапарідзе.

 

Опозиційні лідери разом із десятками прихильників все-таки змогли утримати невелику частину проспекту Руставелі недалеко від парламенту.

«Сьогодні нас намагалися розігнати, але нічого у них не вийшло. Сьогоднішній розгін обернеться для нинішньої влади серйозними наслідками», – заявив журналістам лідер опозиційної партії «Європейська Грузія» Давид Бакрадзе.

У владній партії «Грузинська мрія» заявили, що спецпризначенці МВС Грузії діяли в рамках закону.

 

Протести в Тбілісі почалися 14 листопада після того, як парламент Грузії відмовився перейти на повну пропорційну виборчу систему.

Представники опозиції після голосування звинуватили «Грузинську мрію» і її голову Бідзіну Іванішвілі в шахрайстві й зажадали відставки уряду, зміни складу ЦВК і проведення дострокових пропорційних виборів.

 

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 18th, 2019 by Vworld

Фундаментальні свободи були знехтувані на позачергових парламентських виборах у Білорусі, за підсумками яких не переміг жоден опозиціонер, заявляють міжнародні спостерігачі.

«Перешкоди в реєстрації політичних партій, обмежена кількість місць для масових заходів і плата за їх проведення, а також кримінальна відповідальність за наклеп» кинула тінь на вибори, заявили в спостережній місії ОБСЄ 18 листопада.

«Ці вибори продемонстрували загальну неповагу до демократичних зобов’язань, – сказала Марґарет Седерфельд, керівник короткострокової спостережної місії ОБСЄ. – У країні, де влада і незалежність парламенту лімітовані, а основні свободи обмежені як для виборців, так і для кандидатів, парламентські вибори ризикують стати формальністю».

Згідно з попередніми результатами парламентських виборів у Білорусі, до нижньої палати парламенту не пройшов жоден опозиційний кандидат. Попередні підсумки голосування опублікувала 18 листопада Центральна виборча комісія Білорусі.

До Палату представників Національних зборів, за даними ЦВК, обрані представники Білоруської патріотичної партії, Республіканської партії праці і справедливості, Ліберально-демократичної партії, Білоруської аграрної партії, комуністи, а також представники громадського об’єднання «Біла Русь». Усі вони підтримують політику влади.

На цьогорічних виборах майже всі опозиційні кандидати були відсіяні владою в процесі реєстрації й агітаційного періоду.

 

17 листопада близько 7 мільйонів громадян Білорусії, що мають право голосу, обирали 110 депутатів нижньої палати парламенту країни. На депутатські мандати претендували близько 500 кандидатів. Явка на виборах, за даними ЦВК Білорусі, перевищила 77%. За виборами стежили близько тисячі міжнародних спостерігачів від ОБСЄ і СНД.

Активісти Білоруського Гельсінського комітету та центру «Весна» в рамках кампанії «Правозахисники за вільні вибори» заявили про примус, шантаж і маніпуляції під час дострокового голосування на виборах.

Євросоюз вже багато років не визнає президентські і парламентські вибори в Білорусі такими, що відповідають міжнародним стандартам.

Олександр Лукашенко править Білоруссю вже понад 25 років, це довше, ніж будь-який інший лідер у Європі.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 18th, 2019 by Vworld

Грузинська поліція почала розганяти акцію протесту біля будівлі парламенту в Тбілісі, вхід до якого 18 листопада заблокували активісти.

Протестувальники четвертий день збираються під стінами парламенту після того, як законодавці не змогли ухвалити зміни до Конституції про перехід на пропорційну виборчу систему.

Поліція застосувала водомети, повідомлення про застосування сльозогінного газу поки що не підтверджуються.

Трансляцію з місця подій веде Грузинська служба Радіо Свобода.

 

Кореспонденти Радіо Свобода повідомляють про затриманих. Спецпризначенці витісняють людей із території, прилеглої до парламенту.

Поліція назвала дії мітингувальників незаконними і закликала їх розійтися. Опозиція вже заявила, що розходитися не має наміру і розблокує двері в парламент тільки за умови, що депутати зберуться для призначення позачергових виборів.

 

Протестувальники вимагають провести їх в наступному році за пропорційною системою.

Владна партія «Грузинська мрія» спочатку пообіцяла, що підтримає документ, але на підсумковому голосуванні ухвалити поправки не вдалося.

 

У відповідь опозиція і громадські активісти почали безстрокову акцію протесту в центрі Тбілісі. Тисячі жителів Грузії вийшли на мітинг. Вони зажадали відставки уряду і проведення дострокових виборів.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 18th, 2019 by Vworld

У столиці Чехії Празі 17 листопада відбулися заходи, присвячені 30-річчю Оксамитової революції, яка принесла чехам і словакам свободу, а також змінила мапу Європи. Рушійною силою подій 1989 року стали передусім студенти. Під гаслом «Коли – як не зараз? Хто – як не ми?» вони вийшли на демонстрацію в Празі з вимогою проведення демократичних змін в країні.

Важливу історичну подію сьогодні згадують по всій Чехії. Зокрема, в Празі відбулась масштабна «Оксамитова хода». Мітинги й концерти з нагоди пам’ятного дня зібрали в центрі столиці Чехії десятки тисяч людей. До заходів долучилися відомі чеські громадські діячі, актори, співаки.

Серед головних героїв Оксамитової революції згадували Вацлава Гавела – лідера революції, майбутнього президента Чехословаччини, потім – Чеської Республіки.

А от чинний чеський президент Мілош Земан участі у заходах не брав. Раніше він заявив, що згадуватиме події листопада 1989 року вдома.

16 листопада у Празі близько чверті мільйона людей вийшли на акцію протесту проти голови уряду Андрея Бабіша в переддень річниці  Оксамитової революції. Демонстранти, серед яких були й колишні дисиденти та учасники подій 1989 року, також критикували президента Мілоша Земана, якого, як і Бабіша, називали непридатним для посади.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 17th, 2019 by Vworld

Явка на вибори до Палати представників, білоруського парламенту, станом на 20:00 17 листопада склала 77,22%, повідомила Центральна виборча комісія Білорусі.

Згідно з повідомленням, найменшу явку ЦВК зафіксувала в Мінську (63,26%), найбільшу – в Могильовській області (82,3%).

Нинішня явка у 77,22% більша, ніж на виборах 2008-го, 2012-го та 2016-го років, коли було 74%.

Водночас у 2004 році влада повідомляла про явку у 89,84%. Тоді вибори були пов’язані з референдумом, на якому вирішувалося, чи зможе Олександр Лукашенко займати президентське крісло необмежену кількість разів.

Перше скликання Палати представників в 1996 році Олександр Лукашенко призначив особисто з лояльних до себе депутатів – без участі виборців. Попередній парламент, обраний в 1995 році, він розігнав. Після 1995 року жодні вибори в Білорусі не були визнані ОБСЄ як вільні та демократичні.

У неділю в Білорусі відбулися парламентські вибори, їх провели у всіх 110 округах. Вночі очікуються перші попередні результати.

Палата представників Національних зборів у складі 110 депутатів обирається на чотири роки. 

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 17th, 2019 by Vworld

Біля будівлі парламенту Грузії протестувальники у неділю почали зводити барикади. На одну з вулиць у центрі Тбілісі опозиційні активісти принесли мішки з піском. Лідери опозиції вимагають сформувати тимчасовий, технічний уряд та призначити дострокові парламентські вибори за пропорційною системою, а також реорганізувати Центральну виборчу комісію.

Понад 20 опозиційних партій 17 листопада провели в центрі Тбілісі масштабну протестну акцію у відповідь на провал конституційної реформи. Вони оголосили про початок «пікетування парламенту» і заблокували входи в будівлю законодавчого органу.

14 листопада грузинський парламент не схвалив поправку до Конституції щодо переходу на пропорційну електоральну систему.

Законопроєкт був відхилений у першому читанні 14 листопада. Він не отримав необхідної підтримки у мінімум 113 голосів.

Зміна виборчої системи зі змішаної на пропорційну починаючи з 2020 року була однією з вимог тисяч демонстрантів, які виходили на акції протесту в Грузії в червні та липні 2019 року.​

Через неухвалення змін 15 листопада на вулиці Тбілісі вийшли протестувальники. Вони зібралися біля парламенту і перекрили рух головною вулицею міста.

Крім того, рішення грузинського парламенту викликало критику ПАРЄ, а також посольства США в Тбілісі.

Партія «Грузинська мрія», зокрема її лідер і засновник, мільярдер Бідзіна Іванішвілі, підтримала реформу, але рішення все одно ухвалити не вдалося.

Це спонукало деяких законодавців, зокрема заступницю спікера Тамар Ханґошвілі, вийти зі складу правлячої коаліції «Грузинська мрія».

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 17th, 2019 by Vworld

В Афганістані невідомі застрелили двох прокурорів і поранили ще двох у подіях навколо зірваного обміну з талібами їхніх західних заручників на діячів ісламістів.

Як повідомив речник Генеральної прокуратури Афганістану Джамшид Расулі, прокурори в час нападу їхали на летовище Баграм під Кабулом, де на території військово-повітряної бази розташований спеціальний центр утримання «Парван», у якому перебувають чільні діячі ісламістів – руху «Талібан» і споріднених із ним угруповань.

Там, зокрема, утримують Анаса Хаккані, молодшого брата Сіраджуддіна Хаккані, нинішнього провідника войовничої «Мережі Хаккані». Його і ще двох чільних талібів мали обміняти 15 листопада на американця й австралійця, які перебувають у заручниках у талібів. Цей обмін зірвався.

Як сказав речник президента Афганістану Ашрафа Гані Седік Седіккі, всі троє в’язнів далі перебувають в урядовому ув’язненні. Він не пояснював, що пішло не так із обміном.

За словами речника, уряд Афганістану нині «перебуває в процесі перегляду обмінів ув’язненими і ухвалить рішення, що буде ґрунтуватися на національних інтересах країни».

Таліби заявили 15 листопада, що їхніх трьох в’язнів не доставили в місце й час, узгоджені на переговорах зі США.

Як сказав тоді речник талібів, двоє професорів Американського університету Афганістану в Кабулі, нині 60-річний американець Стівен Кінґ і 48-річний австралієць Тімоті Вікс, викрадені ще в серпні 2016 року, далі перебувають у їхніх руках.

Агентство «Ройтерз» того ж дня процитувало неназваного посадовця уряду Афганістану, який без подробиць заявив, що обмін відклалений.

За тим повідомленням агентства, таліби казали, що їхніх в’язнів мали доставити літаком до Катару, але натомість повернули назад до в’язниці в Баграмі. Афганський посадовець, зі свого боку, сказав тоді, що «їх доставлять до Катару під наглядом США».

«Мережа Хаккані», відома особливо жорстокими нападами в Афганістані, фактично є частиною ісламістського руху «Талібан».

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 17th, 2019 by Vworld

В Ірані другий день поспіль тривали протести проти підвищення субсидованих цін на пальне, що іноді переходили в насильство, повідомляють про загибель принаймні однієї людини.

Як заявив губернатор провінції Сірджан, один демонстрант загинув і ще кілька були поранені в однойменному місті-центрі провінції за нез’ясованих обставин.

Є непідтверджені повідомлення про загибель іще чотирьох людей в інших містах – Бехбахані, Ісфахані й Марівані.

Демонстрації відновилися цього дня принаймні в понад десятку міст Ірану. А, за повідомленнями в соцмережах і від громадянських журналістів, загалом протестували не менш ніж у 37 містах країни.

Також повідомляють, що в деяких містах водії блокували дороги, заглушивши на них двигуни своїх авт.

Попереднього дня, 15 листопада, з міста Сірджана офіційно повідомляли, що там дехто з демонстрантів намагався підпалити сховище пального, але силовики перепинили їх.

Про сутички між демонстрантами й силовиками повідомляли і з міст Машхада, Ахваза й Шираза.

Нинішні демонстрації спалахнули після того, як уряд заявив, що почне обмежувати продаж пального в одні руки і підвищувати ціни через те, що економіка країни потерпає від санкцій США.

Протести можуть створити додатковий тиск на відносно поміркованого президента Хасана Роугані напередодні парламентських виборів, що мають відбутися в лютому.

Тим часом у США, які запроваджують проти Ірану все нові санкції, державний секретар Майк Помпео, реагуючи на нинішні демонстрації, написав у твітері: «Як я вже казав народові Ірану майже півтора року тому, США разом із вами».

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 16th, 2019 by Vworld

У столиці Чехії Празі близько чверті мільйона людей вийшли на демонстрацію протесту проти голови уряду Андрея Бабіша в переддень свята 30-ліття демократичної Оксамитової революції, що почалася 17 листопада 1989 року.

Промовці на мітингу, серед яких були й колишні дисиденти і учасники подій 1989 року, також критикували й президента Мілоша Земана, якого, як і Бабіша, називали непридатним для його посади.

Демонстранти вважають, що Бабіш, мільярдер-популіст, якого називають олігархом, становить загрозу демократії в країні.

Організатором демонстрації є громадське об’єднання «Мільйон митей для демократії». Голова об’єднання Мікулаш Мінарж, зокрема, заявив: «У першу чергу ми хочемо політиків, які б поважали демократичні правила й інституції, не брехали, не крали, на залякували і не мали конфлікту інтересів».

Мінарж висунув Бабішеві вимогу до 31 грудня позбавитись його компанії «Agrofert» – концерну в галузях сільського господарства, виробництва харчопродуктів, хімічної промисловості і засобів інформації, що охоплює понад 250 фірм, головно в низці центральноєвропейських країн, – і звільнити з посади міністра юстиції Марію Бенешову, яка, як і прем’єр, представляє в уряді владну популістську партію ANO. В разі невиконання вимог активісти вимагатимуть відставки прем’єра.

Вимоги демонстрантів у своїх виступах підтримали відомі чеські актори, співаки, музиканти, громадські активісти. Кількість учасників акції, що відбулася на Летні – пагорбі з великою лукою в центральній частині Праги, традиційному місці масових зібрань, – оцінюють числами від 200 тисяч до 300 тисяч осіб.

64-річного Бабіша звинувачують у шахрайствах, зокрема, з сільськогосподарськими фондами Європейського союзу, що призначені для дрібних і середніх підприємців – Бабіш брав їх для окремих менших компаній із його багатомільярдного концерну, – а також у конфлікті інтересів як прем’єра і великого підприємця, що також стало предметом розслідування на рівні Євросоюзу.

Ставши прем’єром, він формально перевів акції «Агроферту» на два довірчі фонди – але в них він залишається бенефіціаром і, за словами критиків, на практиці керує своїм концерном сам.

Після призначення ним Бенешової на чоло Міністерства юстиції кримінальні справи проти нього в Чехії були закриті.

Бабіш заявляє, що не чинив нічого незаконного і в відставку не збирається.

Андрей Бабіш створив свою партію, рух ANO («Так»), 2012 року під гаслами популізму і боротьби з корупцією. Її офіційне гасло – «Так, буде краще». Вже на парламентських виборах 2013 року вона стала другою найпотужнішою і ввійшла до коаліційного уряду. На виборах 2017 року партія набрала найбільше голосів і очолила уряд, а Бабіш став прем’єр-міністром.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 16th, 2019 by Vworld

У Каліфорнії помер у лікарні підозрюваний у стрілянині в школі 16-річний Натаніель Берхоу. Про це повідомляє телеканал CNN.

Берхоу прийшов до школи у день свого 16-річчя, 14 листопада. Він відкрив вогонь по учнях старших класів, поранивши п’ятьох. Двоє з них померли у лікарні.

Одразу після свого вчинку Берхоу вистрілив собі в голову. 16 лютого він помер від отриманого поранення.

Поліція дійшла висновку, що напад був спланований, та не змогла визначити мотиви підлітка.

Збільшення кількості випадків масової стрілянини у Сполучених Штатах призвело до закликів громадськості переглянути збройне законодавство в країні.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 16th, 2019 by Vworld

Сербського президента Александара Вучича 15 листопада госпіталізували через проблеми з серцем. Про це повідомила його пресслужба 16 листопада.

Вучич перебуває у військовому госпіталі у Белграді.

Правляча сербська прогресивна партія Вучича прийшла до влади у 2012 році.

Вучич є президентом Сербії з 2017 року. Відтоді його часто звинувачують в обмеженні свободи ЗМІ. Уряд Вучича зміцнив тісні стосунки Сербії з її традиційним союзником Росією.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 16th, 2019 by Vworld

Активіста руху «Декомунізація» Дмитра Цоріонова (відомий також як лідер руху «Божа воля» Дмитро Ентео) суду Москві посадив під арешт на 5 діб за звинуваченнями у «повторному порушенні порядку проведення публічних заходів» на акції «Стоп ГУЛАГ», повідомляє російська служба Радіо Свобода.

У четвер Цоріонова затримали в аеропорту «Шереметьєво».

8 листопада активісти «Декомунізації» і Pussy Riot вивісили банер із написом «Стоп (!) ГУЛАГ» та іменами тих росіян, яких вони вважають політв’язнями, на великому Москворіцькому мосту поблизу Кремля.

Як зазначає у фейсбуці учасниця Pussy Riot Марія Альохіна, окрім Цоріонова у зв’язку зі згаданою акцією також затримали Варвару Самоварову.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 15th, 2019 by Vworld

Чоловіком, про затримання якого повідомила Служба безпеки України, є громадянин Грузії Цезар Тохосашвілі, повідомила ввечері 15 листопада Служба держбезпеки Грузії.

Згідно з повідомленням, ця особа перебувала в міжнародному за звинуваченням у участі в терористичній організації.

«В результаті розслідування, проведеного Центром контртероризму Служби державної безпеки Грузії, було встановлено, що в 2014 році Цезар Тохосашвілі виїхав до Сирійської Арабської Республіки та приєднався до бойових дій проти сирійських урядових сил. Розслідування встановило, що в 2015 році Цезар Тохосашвілі став членом терористичної організації «Ісламська держава». Він мав тісні зв’язки з лідерами «Ісламської держави» Тарханом Батірашвілі, Ісламом Атабієвим та Ахмедом Чатаєвим. 6 листопада 2019 року міський суд Тбілісі засудив Цезара Тохосашвілі до позбавлення волі», – інформує грузинська спецслужба.

 

Служба безпеки України повідомила раніше 15 листопада, що в результаті спільної спецоперації СБУ з Міністерством внутрішніх справ Грузії та Центральним розвідувальним управлінням США на Київщині затриманий один із керівників угруповання «Ісламська держава».

Як інформує СБУ, влітку 2018 року цей чоловік незаконно прибув до України, використавши підроблений паспорт.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 15th, 2019 by Vworld

Суд присяжних у США 15 листопада визнав колишнього радника і багаторічного друга президента Дональда Трампа Роджера Стоуна винним у перешкоджанні розслідуванню Конгресом США втручання Росії у вибори 2016 року.

67-річному Стоуну раніше були висунуті звинувачення у брехні комітету з питань розвідки Палати представників, намаганні заблокувати допит іншого потенційного свідка та приховування доказів від слідства.

Прокурори стверджують, що Роджер Стоун намагався зірвати роботу комітету, оскільки правда «виглядала б жахливо» як для президента Трампа, так і для його виборчої кампанії. Загалом Стоун був визнаний винним за сімома пунктами обвинувачення.

 

Роджер Стоун був затриманий правоохоронними органами США в січні 2019 року.

Раніше слідство висловлювало зацікавленість у можливих контактах Стоуна із сайтом Wikileaks та хакерами, причетними до викрадення листування Демократичної парті США.

Спецпрокурор Роберт Мюллер у процесі розслідування втручання Росії у вибори 2016 року у ЧША з’ясовував, чи існувала змова штабу Трампа з Кремлем, щоб підірвати позиції суперниці Трампа від Демократичної партії Гілларі Клінтон.

Навесвні 2019 року Мюллер офіційно закрив розслідування.

 

Мюллер наголосив, що факт російського втручання у вибори 2016 року встановлено з усією точністю. Однак факт співпраці Трампа або когось із його оточення з Росією не був встановлений, і доказів цього не було виявлено. Всього за два роки роботи Мюллера його група висунула понад 200 звинувачень 34 фізичним і двом юридичним особам.

Москва заперечує втручання у вибори в США в 2016 році.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 15th, 2019 by Vworld

Зустріч лідерів України, Росії, Франції та Німеччини у «нормандському форматі» запланована на 9 грудня у Парижі, повідомляють видання Le Figaro та інформагентство Bloomberg із посиланням на офіс французького президента Емманюеля Макрона.

Це підтвердили також і в офісі українського президента Володимира Зеленського.

Ще позавчора речник Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що про точну дату проведення згаданих переговорів говорити зарано.

11 листопада президент Росії Володимир Путін обговорив із канцлером Німеччини Анґелою Меркель плани провести зустріч лідерів «нормандської четвірки» (України, Франції, Росії й Німеччини). Востаннє такі переговори відбувалися в жовтні 2016 року.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 15th, 2019 by Vworld

Двоє людей загинули і троє поранені внаслідок стрілянини у школі у місті Санта-Кларіта, неподалік від Лос-Анджелеса в американському штаті Каліфорнія, повідомив 14 листопада представник офісу місцевого шерифа.

Загиблі – 16-річна дівчина і 14-річний хлопець. Їхні імена не називають.

У нападі підозрюють учня школи, який святкував 16-річчя. Він прийшов на заняття і почав стріляти з пістолета. Після цього він вистрілив собі в голову.

 

Підозрюваний перебуває в лікарні у тяжкому стані. Його мотиви наразі невідомі.

Збільшення кількості випадків масової стрілянини у Сполучених Штатах призвело до закликів громадськості переглянути збройне законодавство в країні.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 14th, 2019 by Vworld

Уряд Італії запровадив надзвичайний стан у Венеції після того, як місто постраждало від повені, найбільшої за понад 50 років.

На засіданні 14 листопада уряд ухвалив рішення про виділення містові 20 мільйонів євро негайної фінансової допомоги.

Прем’єр Джузеппе Конте назвав повінь «ударом у серце країни».

Раніше мер Венеції Луїджі Бруньяро заявляв, що збитки від стихії можуть сягнути сотень мільйонів євро.

Італійське місто Венеція пережило ввечері 12 листопада другу найгіршу повінь за час регулярної фіксації рівня води з кінця 19-го століття. О 23-й годині вечора рівень води у венеційській лагуні сягнув позначки 194 сантиметри над середнім.

 

Під водою опинилося близько 82 відсотків території острівної частини міста. Загинули дві людини, в одному з випадків через удар електричним струмом у затопленому домі.

Кілька суден міського водного транспорту винесло на набережну. Частини венеційських островів лишалися без електроенергії.

Вода затопила й частини історичної базиліки Сан-Марко – Святого Марка, щойно відремонтовані після попередньої катастрофічної повені наприкінці жовтня 2018 року.

 

За історичними даними, частини внутрішнього простору базиліки досі затоплювало лише п’ять разів, починаючи з 9-го століття – з того часу двічі за останні 20 років (нинішній раз став третім за цей час).

Венеція, історична частина якої розташована на низці островів у мілководній лагуні, потерпає від регулярних повеней, так званої «високої води» (acqua alta), що спричиняються низкою чинників, усю свою історію. Кілька з цих повеней мали катастрофічні наслідки для міста.

 

З часу початку фіксації рівня води понад сторіччя тому найгірша повінь, із перевищенням на 194 сантиметри над звичним рівнем води, сталася в листопаді 1966 року.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 14th, 2019 by Vworld

Музей Голодомору в Дніпрі вирішили назвати «Музеєм спротиву Голодомору». Про це Радіо Свобода повідомив один із членів робочої групи зі створення музею Владислав Малько.

За його словами, при створенні нового тематичного музею вирішили акцентувати увагу не тільки на жертвах, а й на спротиві, зокрема, на антирадянських виступах та повстаннях у регіоні, серед яких одним із наймасштабніших було павлоградське повстання 1930-го року. 

«Це рішення робочої групи, круглого столу, істориків. Наша область була одним із центрів повстанського руху. Має бути регіональний контекст. Музей спротиву акцентуватиме увагу не тільки на трагедії, але й на опорі», – сказав Малько.

 

Він додав, що сформовано робоча група з трьох істориків та громадських діячів, які координують роботу зі створення музею. Триває пошук приміщення.

Серед нових варіантів, які пропонують, – будівлі на правому березі міста: покинута будівля Палацу охорони здоров’я та недобудований Музей ракетно-космічної техніки.

Раніше стало відомо, що в Дніпрі ініціюють створення окремого тематичного музею пам’яті жертв Голодомору. Про це розповіла голова громадської ради при Дніпровській міській раді, яка ініціювала проєкт, Лілія Богачева. Позиція ініціаторів така – заклад має розташовуватись на території міста й бути доступним для відвідувачів.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 14th, 2019 by Vworld

Президент Туреччини Реджп Ердоган назвав «ганебним кроком» визнання Палатою представників США геноциду вірмен у Османській імперії. Таку заяву він зробив у ході візиту до Сполучених Штатів 13 листопада.

«Резолюції, ухвалені Палатою представників США, кидають тінь на турецько-американські відносини та викликають несприйняття в нашого народу. Щодо подій, які відбулися 104 роки тому, рішення мають ухвалювати не політики, а історики», – заявив президент Туреччини під час зустрічі з президентом США Дональдом Трампом.

Він додав, що Туреччина готова до «діалогу».

Читайте також: Голодомор-геноцид і Росія: чого не добилися українці, а добилися євреї та вірмени​

«Туреччина стоїть на позиції необхідності діалогу, відкритої дискусії та дебатів. І ми озвучили свої пропозиції американській стороні – взаємно відкрити архіви та сформувати історичну комісію. Я вірю, що Сенат (верхня палата Конгресу США – ред.) виведе Сполучені Штаті з цього порочного кола, яке стало наслідком резолюції Палати представників», – заявив він.

Палата представників Конгресу США 29 жовтня вперше формально визнала геноцидом масові вбивства вірмен в Османській імперії в 1915 році. Цей крок викликав критику Анкари: того ж дня посла США в Туреччині Девіда Саттерфілда викликали до Міністерства закордонних справ Туреччини.

У резолюції, підтриманій більшістю членів палати (405 голосів «за»), йдеться про визнання Сполученими Штатами терміну «вірменський геноцид», що означає вбивство півтора мільйона вірмен.

Наприкінці 19 – на початку 20 століть Османська імперія вдавалася до регулярних переслідувань та гонінь на вірмен. За даними низки істориків, зокрема в 1959 році було вбито понад 1,5 мільйони вірмен. Факт геноциду вірменського народу в Османській імперії визнали 23 держави, а також Європарламент і Всесвітня рада церков.

 

Туреччина традиційно заперечує звинувачення у геноциді вірмен і болісно реагує на критику з цього приводу. В Анкарі наполягають на відмові від терміну «геноцид» щодо подій 1915 року, заявляючи, що жертвами були як вірмени, так і турки.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 14th, 2019 by Vworld

У Благовєщенську, столиці Амурської області на Далекому Сході Росії, студент відкрив стрілянину в будівлі Амурського коледжу будівництва та комунального господарства. Як повідомляють 14 листопада російські ЗМІ, жертвою стрілка стала одна людина, ще троє студентів 17, 19 і 20  років зазнали поранень. Повідомляється, що і сам 19-річний студент-стрілок після цього покінчив життя самогубствоом.

За даними правоохоронних органів, причиною інциденту міг стати конфлікт між учнями. Є також інформація, що студент почав стріляти після того, як його попросили вийти з аудиторії через запізнення. Мисливська зброя, з якої стріляв студент, була зареєстрована на нього.

За фактом стрілянини російський Слідчий комітет відкрив кримінальну справу.

 

 

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 14th, 2019 by Vworld

Парламент Німеччини 13 листопада ухвалив поправки до газової директиви Євросоюзу, що стосуються проєкту газопроводу «Північний потік-2». Згідно з документом, компанія-оператор газопроводу повинна бути незалежною від російського «Газпрому», а 50% потужностей «Північного потоку-2» мають резервуватися для альтернативних постачальників газу.

Уряди України, США, Польщі і країни Балтії називають новий російський газогін загрозою європейській енергетичній безпеці. Німеччина, яка є одним з вигодоотримувачів проєкту, стверджує, що український транзит збережеться і після його запуску.

Російський газогін планують добудувати наприкінці 2020 року. Разом із іншими російськими транзитними газогонами він дасть змогу перебрати на себе майже весь обсяг газу, який нині проходить Україною і приносить їй суттєві доходи, близько 3% від усього ВВП держави, пояснюють експерти.

Проєкт «Північний потік-2» після добудови другої лінії газогону зможе забезпечити транзит до ЄС 55 мільярдів кубометрів російського газу на рік.

США заявили, що розглядають будь-які кроки, щоб припинити російський газотранспортний проєкт, бо він загрожує національній безпеці країн Європи, які є союзниками Сполучених Штатів.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 13th, 2019 by Vworld

З урахуванням учорашніх і в результаті нового ізраїльського повітряного і ракетного удару по Смузі Гази на початку доби 13 листопада кількість загиблих сягнула загалом 12 людей. Двоє палестинців, зокрема, загинули сьогодні вранці.

У відповідь на це палестинські бійці випустили кілька ракет по Ізраїлю 13 листопада, повідомлень про жертви з боку ізраїльтян немає.

Найбільше за останні місяці загострення почалася після того, як Ізраїль убив в Смузі Гази напередодні Баха Абу Аль-Атта, головнокомандувача «Ісламського джихаду», підтримуваного Іраном палестинського угруповання. Ізраїль заявив, що Баха Абу аль-Атта здійснив низку атак і планував більше.

За даними сирійських державних ЗМІ, ракетний обстріл Ізраїлю також був спрямований на будинок посадової особи «Ісламського джихаду» в Дамаску, в результаті чого загинули дві людини. Повідомляється, що мова йде про будинок Акрама Аль-Аджурі.

У відповідь бойовики «Ісламського джихаду» упродовж дня випустили близько 200 ракет по Ізраїлю. Подальші авіаудари Ізраїлю по цілях бойовиків в Смузі Гази призвели до загибелі ще восьми палестинців.

«Хамас», основне воєнізоване угрупування в Смузі Гази, не було помічене в участі у бойових діях.

Дипломатичне джерело агенції Reuters повідомило, посол ООН по Близькому Сходу вирушив до Каїра для посередництва у врегулюванні ситуації.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 13th, 2019 by Vworld

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган 13 листопада у Вашингтоні зустрінеться з президентом США Дональдом Трампом у Білому домі на тлі вкрай напружених відносин між країнами.

Перед вильотом до США Ердоган 11 листопада вказав, що турецько-американські відносини «переживають болісний процес». У Адміністрації Трампа в той же день високопоставлений чиновник також визнав деякі розбіжності, які загострили відносини між країнами.

Найгострішими для Анкари і Вашингтона є питання купівлі Туреччиною систем ПРО російського виробництва і її військове вторгнення в північно-східну Сирію.

Крім того, з 2016 року Туреччина просить США про екстрадицію ісламського священнослужителя Фетхуллаха Ґюлена, якого Ердоган звинувачує в невдалій спробі державного перевороту військовими. Перед від’їздом Ердоган також звинуватив Вашингтон в недотриманні угоди про припинення вогню в Сирії з метою виведення курдських бійців з території за 30 кілометрів від турецького кордону.

Палата представників США минулого місяця затвердила пакет санкцій, щоб покарати Туреччину за її вторгнення в Сирію. Крім того, дражливим для Анкари стало рішення Палати про визнання геноцидом загибелі 1,5 мільйона вірмен в Османській імперії на початку 20-го століття.

Востаннє, коли президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган відвідув Вашингтон в 2016 році для зустрічі з президентом США Дональдом Трампом, його силовики напали на групу мирних прокурдійських демонстрантів біля резиденції турецького посла.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 13th, 2019 by Vworld

Базована у Вашингтоні група уйгурських активістів заявляє, що встановила місцерозташування близько 500 таборів та в’язниць, які Китай підтримує у межах масової програми інтернування угйурської етнічної меншини.

Національний рух пробудження Східного Туркестану (неприбуткова організація, яка виступає за незалежність здебільшого мусульманського регіону Синьцзян) 12 листопада опублікувала першу частину даних про місцерозташування 182 ймовірних концентраційних таборів.

Рух упродовж року аналізував дані сервісу Google Earth й інформацію з Китаю. Це допомогло активістам визначити місцерозташування інших 209 ймовірних тюрем та 74 ймовірних трудових таборів. Активісти планують оприлюднити ці дані згодом.

Опреаційний директор руху Кайл Олберт заявив у коментарі Agence France-Presse, що значна частина тюрем не була відома. Аналітик Андерс Корт, який раніше працював в американський розвідці й останнім часом консультував активістів, уточнив, що не було інформації про близько 40% знайдених місць ув’язнення.

Активісти припускають, що Пекін може утримувати набагато більше, ніж один мільйон людей, про які говорить ООН.

Водночас у травні топ-посадовець Пентагону з питань Азії Рендалл Шрівер говорив про близько три мільйони ув’язнених. Загалом населення Синьцзяна сягає 10 мільйонів.

Національний рух пробудження Східного Туркестану характеризує кампанію «масового інтернування» як Голокост.

 

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 12th, 2019 by Vworld

Блогера з російського міста Тюмень Олексія Кунгурова 12 листопада засудили на 15 діб за опублікований у січні 2019 року допис у мережі блогів «Живий журнал».

Претензії у поліції викликав пост, опублікований 18 січня під заголовком «Чи припустимо називати російський народ г…ом?»

Поліція передала статтю Кунгурова співробітникам експертного наукового центру протидії ідеології екстремізму і тероризму Тюменського державного університету. Там дійшли висновку, що «в статті містяться лінгвістичні ознаки приниження національної гідності». Співробітники університету також відзначили, що текст має підбурювальний характер і ознаки порушення ненависті до росіян.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 12th, 2019 by Vworld

Парламент Республіки Сербської після дебатів, які тривали 15 годин, уранці 12 листопада ухвалив документ, в якому стверджується, що відбулася трансформація встановленої Дейтонськими угодами 1995 року структури Боснії і Герцеговини, яка впливає на становище й права сербської частини країни. За документ проголосували 53 з 83 депутатів.

Представники боснійських сербів вимагають від міжнародної спільноти та сторін, що підписали Дейтонські угоди, призупинити застосування тих юридичних актів, які, на думку сербських, обмежують права Республіки Сербської. У разі, якщо їхні вимоги не будуть реалізовані, серби попереджають, що мають право на самовизначення й проведення референдуму про нову конституцію.

 

Дейтонські угоди були підписані в листопаді 1995 року президентами Боснії і Герцеговини, Сербії й Хорватії за підтримки США, Росії та Євросоюзу. На підставі угод складовими частинами країни є Федерація (босняцько-хорватська) й Республіка Сербська.

Сербський лідер Мілорад Додік уже кілька років стверджує, шо центральні органи обмежують права сербів, зокрема, в ланках оборони й судової системи. Він не раз заявляв, що серби готові провести референдум про незалежність. Наразі такі його твердження увійшли в документи, ухвалені парламентом.

На думку оглядачів, сепаратистські прагнення боснійських сербів можуть додатково дестабілізувати ситуацію як у самій Боснії і Герцеговині, так і в регіоні в цілому. Парламентські вибори в країні відбулися в жовтні 2018 року. Однак досі не сформовано центральний уряд, оскільки себська сторона постійно блокує досягнення угоди, а владу можна обрати лише за згодою представників усіх трьох народів.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 12th, 2019 by Vworld

Парламент Молдови на засіданні 12 листопада відправив у відставку прозахідний уряд під керівництвом Майї Санду, який пропрацював п’ять місяців. Причиною відставки став урядовий проєкт закону, який дозволив би прем’єр-міністру попередньо відбирати кандидатів на посаду генпрокурора. Вотум недовіри схвалили 63 депутати зі 101.

Санду перед відставкою попередила, що в разі її звільнення, Молдова ризикує втратити «величезну фінансову підтримку», яку її уряд за останні місяці зміг залучити від іноземних партнерів.

Проросійська Партія соціалістів Молдови подала клопотання про недовіру уряду Молдови 8 листопада після того, як Кабінет міністрів Санду змінив процедуру призначення генерального прокурора.

Процедура була відкинута соціалістами на чолі з президентом Ігорем Додоном, з яким у прозахідного блоку ACUM Майї Санду є крихкий союз. Санду пропонувала Венеціанській комісії розглянути поправки після їхнього вступу в силу, але соціалісти відхилили таку пропозицію.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 12th, 2019 by Vworld

Світовий банк заявив про скорочення проєкту професійно-технічної освіти в китайській провінції Сіньцзян на тлі міжнародної критики Пекіну через його політику щодо цього регіону. Таку заяву установа оприлюднила 11 листопада.

Світовий банк ухвалив це рішення після службової перевірки програми. Перевірка стартувала в серпні 2019 року на тлі занепокоєнь з приводу того, що Китай може використовувати позику для фінансування порушень прав людини.

За заявою Світового банку, перегляд програми «не підкріпив доказами звинувачення». Однак установа все одно вирішила скоротити фінансування запланованих раніше в Сіньцзяні «шкіл-партнерів» в ході запобіжних заходів.

Читайте також: США запроваджують санкції проти організацій із Китаю через «репресії» в Сіньцзяні​

«З огляду на ризики, пов’язані зі школами-партнерами, які розташовані далеко одна від одної і які буде важко моніторити, масштаби та вплив проєкту будуть скорочені», – йдеться в заяві.

Складова проєкту, яка передбачає такі школи в Сіньцзяні, буде скасована, додають у Світовому банку.

За оцінками ООН в 2018 році, близько 1 мільйона уйгурів та інших тюркомовних корінних жителів Сіньцзяну, переважно мусульман, утримують у так званих «контрекстремістських центрах» у цій провінції. Мільйони, за повідомленнями, перебувають у таборах перевиховання.

Пекін заявляє, що місця утримання є «професійно-технічними» закладами, а їхня мета – навчання та розвиток робочих навичок.

 

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 11th, 2019 by Vworld

Четверо учасників протестів вбиті, ще близько 130 отримали поранення в ході нічних сутичок із силовиками в місті Насірія на півдні Іраку, повідомляє напівофіційна Верховна комісія Іраку з прав людини.

Це сталося під час заворушень поблизу місцевого директорату з питань освіти, коли силові структури застосували сльозогінний газ проти демонстрантів. За даними комісії, деякі поранені перебувають у тяжкому стані.

Тим часом представниця ООН в Іраку Жанін Генніс-Пласхарт 11 листопада зустрілася з шиїтським лідером Іраку Верховним аятоллою Алі ас-Сістані в священному для шиїтів місті Наджаф. Метою зустрічі було обговорення низки реформ, які ООН запропонувала напередодні.

Читайте також: США закликали владу Іраку зупинити насильство щодо протестувальників​

За словами Генніс-Пласхарт, ас-Сістані заявив, що «підтримує проведення серйозних реформ у розумний період часу». Однак, додає вона, клірик висловив занепокоєння тим, що «політичні сили недостатньо серйозно налаштовані впровадити ці реформи».

З 1 жовтня в результаті придушення в основному беззбройних демонстрантів іракськими силовиками загинули щонайменше 320 людей. Іракський уряд, тим не менше, не зміг придушити протести, які стали наймасштабнішими за останні роки.

Демонстранти невдоволені нестачею робочих місць, перебоями в подачі електроенергії, браком чистої води, поганою освітою, охороною здоров’я, а також загальною корупцією.

Ірак є п’ятим за величиною виробником та експортером нафти у світі. Водночас, за оцінками, близько 20% населення країни живуть у бідності. Безробіття серед молоді сягає 25%, що вдвічі більше, ніж загалом по країні.

 

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 11th, 2019 by Vworld

Родичі президента Сирії Башара Асада купили щонайменше 19 апартаментів у житлових комплексах на території елітарного району «Москва-Сіті», повідомляють розслідування неурядової антикорупційної організації Global Witness і газета Financial Times.

Вартість цього нерухомого майна родичів сирійського лідера експерти оцінюють у 40 мільйонів доларів. Речник президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що в Кремлі не знають про ці придбання.

«Росія – це абсолютно вільний ринок, дуже багато як громадян (РФ), так і громадян інших країн купують тут об’єкти нерухомості. Це нормальна поширена практика», – заявив він.

Згідно з документами, які отримали розслідувачі, квартири в «Москва-Сіті» з 2013 року отримали члени родини дядька Башара Асада за материнською лінією Мохаммада Махлуфа. 13 об’єктів є в особистій власності двоюрідного брата президента Сирії Хафіза Махлуфа (його звинувачували у тортурах в Сирії) або у власності підконтрольних йому компаній. Двома елітними квартирами володіють дружина іншого двоюрідного брата Асада, впливового сирійського бізнесмена Рамі Махлуфа. Ще три об’єкти в московських хмарочосах були придбані трьома іншими братами Махлуфа. За даними видання, не менш як чотири квартири використовуються як житло.

 

Всі брати Асада, які мають нерухоме майно в Москві, перебувають під санкціями країн ЄС і США.

Для придбання цього майна переважно використовувалися офшорні компанії, зареєстровані в Лівані, уточнює FT. Їхні представники, як і самі родичі сирійського лідера, не відповіли на запити газети про коментарі.

На думку представника Global Witness, угоди з нерухомим майном є доказом того, як Росія допомагає родині Асада і його союзникам, які ховаються в Москві. Крім цього, з 2015 року Росія надає збройну підтримку силам Асада в сирійському конфлікті, в тому числі за допомогою найманців різних приватних компаній.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 11th, 2019 by Vworld

Ево Моралес, який подав у відставку з посади президента Болівії, заявляє про ордер на його арешт.

«Я звертаюся до світу й до людей у Болівії, що поліцейський посадовець публічно заявив про інструкції реалізувати ордер на нелегальний арешт моєї особи», – написав Моралес.

Водночас поліцейський командир Владімір Юрій Кальдерон заявив в ефірі Unitel television, що такого ордеру не існує.

Моралес став президентом у 2006 році. 20 жовтня його переобрали. Після цього в Болівії почалися масові акції протесту. 10 листопада Моралес погодився провести дострокові вибори і подав у відставку.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 11th, 2019 by Vworld

Президент США Дональд Трамп закликав Іран повернути зниклого агента ФБР Роберта Левінсона, вказавши, що така дія Тегерана могла б стати «позитивним кроком».

«Якщо Іран зможе передати США викраденого колишнього агента ФБР Роберта Левінсона, який є зниклим безвісти в Ірані, останні 12 років, це було б дуже позитивним кроком», – написав президент США у твіттері.

Також Трамп озвучив попередження Ірану щодо його діяльності зі збагачення урану.

«У той же час, судячи з інформації і припущень, Іран збагачував і збагачує уран. Це може стати дуже поганим кроком», – додав американський президент.

Напруженість між двома країнами загострилася після того, як Трамп розірвав угоду, що обмежує ядерну діяльність Ірану. У 2015 році Іран уклав угоду з шістьма світовими лідерами – США, Великобританією, Францією, Китаєм, Росією і Німеччиною – для обмеження своєї ядерної діяльності в обмін на послаблення санкцій. Відтоді як США відмовилися від угоди, Вашингтон знову запровадив санкції проти Ірану, в той час як Тегеран здійснив низку кроків, щоб скоротити свої зобов’язання за цією угодою.

Колишній агент ФБР Роберт Левінсон зник під час перебування на іранському курорті, на острові Кіш, у 2007 році. Свого часу американська влада навіть пропонувала винагороду в 5 мільйонів доларів за інформацію, яка допоможе повернути Левінсона на батьківщину.

Posted in Новини, Пригоди, Світ

November 11th, 2019 by Vworld

Поліція застосувала зброю проти мітингувальників у Гонконгу після того, як вони перекрили рух транспорту в годину пік. Один із учасників поранений у тулуб, його шпиталізували в критичному стані.

Протести, які тривають уже шостий місць, розгорілися з новою силою після смерті 22-річного студента 8 листопада. Чоловік помер після падіння з будівлі паркінгу неподалік від поліцейської операції.

Зранку 11 листопада, перед початком робочого тижня, демонстранти заблокували лінії поїздів і дороги.

У відповідь поліція застосувала сльозогінний газ. Один із правоохоронців дістав свій пістолет і вистрелив у протестувальника.

За даними поліції, за різними звинуваченнями були заарештовані 88 людей.

Протести розпочалися в червні проти намірів влади дозволити екстрадицію громадян Гонконгу до Китаю. Під юрисдикцію Пекіна колишня британська колонія перейшла в 1997 році. Зараз Гонконг – напів автономний «спеціальний адміністративний регіон».

У жовтня влада Гонконгу офіційно відкликала законопроєкт про екстрадицію на материковий Китай правопорушників, підозрюваних у кримінальних злочинах.

Наразі протестувальники вимагають прямих виборів лідерів Гонконгу, незалежне розслідування дій поліцейських проти демонстрантів та амністію всіх затриманих учасників акцій протесту.

Posted in Новини, Пригоди, Світ